Posted by admin

Peoples Congregational United Church of Christ

Complete Roster* (*Source: Nominating Committee)

Officers, Boards, and Committees for
Church Year September 1, 2016–August 31, 2017

Church Officers

Position Name 1st Term 2nd Term
Moderator (Two-year term) Robert Veiga 2015-2017 N/A
Moderator-Elect Brenda V. Smith 2016-2017 N/A
Church Clerk Andrea Bullock 2016-2017 ***
Assistant Church Clerk VACANT  

 

Treasurer Brenda Ewing 2015-2018 ***
Assistant Treasurer VACANT  

 

Financial Secretary Orren T. Cohill, Jr. 2014-2017 ***
Assistant Financial Secretary Carolyn Veiga *** 2014-2017
Chief Usher John Hicks *** 2014-2017
Men’s Fellowship President† VACANT  

 

Women’s Fellowship President† June Jeffries  

N/A

†Elected Annually

Church Council At-Large Members (9 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Stacie Lee Banks 2014-2017 ***
2.Helga Baskett Tippett 2015-2018 ***
3.Diana Haines Walton 2015-2018 ***
4.Jackie Greene 2016-2017 ***
5.Brenda V. Smith *** 2014-2017
6.Goulda Downer *** 2015-2018
7.Patricia Ellis *** 2016-2019
8.Brenda Morris *** 2016-2019
9.VACANT  

 

Board of Trustees (21 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Judith Howell 2014-2017 ***
2.Earlene Jenkins 2014-2017 ***
3.Brenda Jones 2014-2017 ***
4.James Mack 2014-2017 ***
5.Inez Smith Reid 2014-2017 ***
6.Frankie Crosby 2015-2018 ***
7.Stephen DeBose 2015-2018 ***
8.Wilbur Jackson 2015-2018 ***
9.Helga Baskett-Tippett 2015-2018 ***
10.Careina Williams 2015-2108 ***
11.Katherine Bates 2016-2019 ***
12.Hampton Cross 2016-2019 ***
13.Sharon Moss 2016-2019 ***
14.Batina Wills Washington 2016-2019 ***
15.Dawn Kum *** 2014-2017
16.Rosetta Younger *** 2014-2017
17.Jeffery Banks *** 2015-2018
18.Brenda Banfield Smith *** 2015-2018
19.Esther Williams Yarborough *** 2015-2018
20.James Gittens *** 2016-2019
21.Nina Faulk-Knight *** 2016-2019

Board of Christian Education (9 Adult, 3 Youth Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Sheryl Washington 2014-2017 ***
2.Jena Jolley 2015-2018 ***
3.Raven Featherstone 2016-2019 ***
4.Imani Hinkson 2016-2019 ***
5.Tatrina Parker 2016-2019 ***
6.Robert Hendricks *** 2015-2018
7.Michelle Gill *** 2016-2019
8.Maya Sullivan (Youth) 2014-2017 ***
9.Zarie Nabinett (Youth) 2015-2018 ***
10.VACANT (Youth)  

 

11.VACANT (Adult)  

 

12.VACANT (Adult)  

 

Board of Christian Social Action (12 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Joseph McCormick 2014-2017 ***
2.Desiree French 2015-2018 ***
3.Cynthia Robbins-Greene 2015-2018 ***
4.Philippa Thompson Jackson 2016-2019 ***
5.Tanielle Parker 2016-2019 ***
6.Veronica Banks-Lee *** 2015-2018
7.Audrey Hendricks *** 2016-2019
8.Diane Kern *** 2016-2019
9.PJ Green Young *** 2016-2019
10.VACANT  

 

11.VACANT  

 

12.VACANT  

 

Music and Arts Committee (12 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Tom Bland 2014-2017 ***
2.Toni Robinson 2014-2017 ***
3.Gail Whitley 2014-2017 ***
4.Ruth Hodges 2015-2018 ***
5.Raven Featherstone 2016-2019 ***
6.JoAnn Horne *** 2014-2017
7.Arlene King-Berry *** 2015-2018
8.Hildred Roach Stafford *** 2015-2018
9.VACANT  

 

10.VACANT  

 

11.VACANT  

 

12.VACANT  

 

Evangelism and Outreach Committee (9 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Andrea Bullock 2014-2017 ***
2.Lise Stevens 2015-2018 ***
3.Rick Lee 2016-2019 ***
4.Diana Veiga 2016-2019 ***
5.Wilbur Jackson *** 2015-2018
6.Gerald Younger  

2015-2018
7.VACANT  

 

8.VACANT  

 

9.VACANT  

 

Scholarship Committee (12 Members)

Name 1st Term 2nd Term
1.Stacie Banks 2014-2017 ***
2.Gwendolyn Pla 2014-2017 ***
3.Carolyn Williams 2014-2017 ***
4.Carol Gardner 2015-2018 ***
5.Daniel Veiga 2015-2018 ***
6.Meka Laster 2016-2019 ***
7.Janet McCormick *** 2015-2018
8.Maureen Sullivan *** 2015-2018
9.Isadora Wills *** 2015-2018
10.Karlene Baddy *** 2016-2019
11.Robina Barlow *** 2016-2019
12.Sybil Hammond *** 2016-2019

Delegates to the Central Atlantic Conference, Potomac Association, and Council of Churches of Greater Washington (4-based on membership of the Church*)

Name Term Length
1.Yvonne Hinkson† 2016-2017 (1st year as delegate)
2.Cheryl Randall-Thomas † 2016-2017 (1st year as delegate)
3.Francis Smith† 2016-2017 (2nd year as delegate)
4.Diana Veiga† 2016-2017 (2nd year as delegate)

†Elected Annually; Allowed to serve a maximum of six years