Posted by admin

Peoples Congregational United Church of Christ

Complete Roster

Officers, Boards, Committees, and Delegates for Church Year

September 1, 2018-August 31, 2019

Church Officers

Position

Name

1st Term

2nd Term

Moderator (Two-year term)

Robert Hendricks

2018-2020

N/A

Moderator-Elect (Two-year term)

Dawn Kum

2018-2020

N/A

Church Clerk

Carol Hamilton

2017-2020

***

Assistant Church Clerk

Merlyn Crandon-Enyi

2017-2020

 

Treasurer

Brenda Ewing

 

2018-2021

Assistant Treasurer

Carolyn Veiga

2017-2020

 

Financial Secretary

Orren T. Cohill, Jr.

 

2017-2020

Assistant Financial Secretary

Jean Tate

2017-2020

 

Chief Usher

John Hicks

2018-2021

 

Men’s Fellowship President

James Gittens

 

N/A

Women’s Fellowship President

June Jeffries

 

N/A

†Elected Annually

 

 

 

Church Council At-Large Members (9 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Patricia Ellis

***

2016-2019

  1. Bobby Edwards

***

2018-2019 (Completing Brenda Morris last year, 2nd term)

  1. Jackie Greene

2017-2020

 
  1. Yvonne Davis Smith

2017-2020

 
  1. Marie Whitaker

2017-2020

 
  1. Bettye Topps

2018-2020 (Completing Bryan Thomas 1st term)

 
  1. Janet McCormick

2018-2021

 
  1. Esther Williams Yarborough

2018-2021

 
  1. Helga Baskett-Tippett
 

2018-2021

 

 

 

 

Board of Trustees (21 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Katherine Bates

2016-2019

***

  1. Hampton Cross

2016-2019

***

  1. Sharon Moss

2016-2019

***

  1. Batina Wills Washington

2016-2019

***

  1. James Gittens

***

2016-2019

  1. Nina Faulk-Knight

***

2016-2019

  1. Judith Howell
 

2017-2020

  1. Earlene Jenkins
 

2017-2020

  1. Brenda Jones
 

2017-2020

  1. James Mack
 

2017-2020

  1. Inez Smith Reid
 

2017-2020

  1. Agnes Powell

2018-2020 (completing Bryan Thomas 1st term)

 
  1. Walter Faggett

2018-2021

 
  1. Laura Minor

2018-2021

 
  1. Arlene King Berry

2018-2021

 
  1. Cynthia Robbins (Greene)

2018-2021

 
  1. Frankie Crosby
 

2018-2021

  1. Stephen DeBose
 

2018-2021

  1. Wilbur Jackson
 

2018-2021

  1. Helga Baskett-Tippett
 

2018-2021

  1. Careina Williams
 

2018-2021

 

 

 

Board of Christian Education (9 Adult, 3 Youth Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Raven Featherstone

2016-2019

***

  1. Tatrina Parker

2016-2019

***

  1. Michelle Gill

***

2016-2019

  1. Nikki Clifton

2017-2020

 
  1. Imani Allen (Youth)

2017-2020

***

  1. Jaylen Barnes (Youth)

2017-2020

 
  1. Jena Jolley
 

2018-2021

  1. VACANT (Adult)
   
  1. VACANT (Adult)
   
  1. VACANT (Adult)
   
  1. VACANT (Adult) (Complete Imani Hinkson 2016-2019 term)
   
  1. VACANT – Unfilled Youth for Zarie Nabinett 2015-2018
   

 

 

 

 

Board of Christian Social Action (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Tanielle Parker

2016-2019

***

  1. Philippa Thompson Jackson

2016-2019

***

  1. Audrey Hendricks

***

2016-2019

  1. Diane Kern

***

2016-2019

  1. PJ Green Young

***

2016-2019

  1. Debra Long-Doyle

2017-2020

 
  1. Lynda Mack

2017-2020

 
  1. Joseph McCormick
 

2017-2020

  1. Paula Young Shelton

2018-2021

 
  1. Terrence Stevenson

2018-2021

 
  1. VACANT

2018-2020 (To complete Jacqueline Lucas term)

 
  1. VACANT
   

 

 

 

 

Music and Arts Committee (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Raven Featherstone

2016-2019

***

  1. Shirley Eglen

2017-2020

 
  1. Ella Gilbert

2017-2020

 
  1. Jacqueline Lucas

2017-2020

 
  1. Brenda Parker

2017-2020

 
  1. Agnes Powell

2017-2020

 
  1. Tom Bland
 

2017-2020

  1. Toni Robinson
 

2017-2020

  1. Gail Whitley
 

2017-2020

  1. Ruth Hodges
 

2018-2021

  1. VACANT
   
  1. VACANT
   

Evangelism and Outreach Committee (9 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Rick Lee

2016-2019

***

  1. Diana Veiga

2016-2019

***

  1. Yvonne Davis Smith

2017-2020

 
  1. Merlyn Crandon-Enyi

2017-2020

 
  1. Robert Veiga

2018-2021

 
  1. Diana Haines Walton

2018-2021

 
  1. VACANT
   
  1. VACANT
   
  1. VACANT
   

Scholarship Committee (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

  1. Meka Laster

2016-2019

***

  1. Karlene Baddy

***

2016-2019

  1. Robina Barlow

***

2016-2019

  1. Sybil Hammond

***

2016-2019

  1. Maureen Sullivan
 

2016-2019

  1. Lauren Fitzpatrick

2017-2020

***

  1. Carolyn Williams
 

2017-2020

  1. Nicholas Monts

2018-2021

 
  1. Terrence Stevenson

2018-2021

 
  1. Daniel Veiga
 

2018-2021

  1. VACANT

2018-2020 (To complete Gwendolyn Pla term)

 
  1. VACANT
   

 

 

Delegates to the Central Atlantic Conference, Potomac Association, and Council of Churches of Greater Washington (4-based on membership of the church*)

Name

Term Length

  1. Yvonne Hinkson
    1. (3rd  year as delegate)
  1. Cheryl Randall-Thomas
    1. (3rd year as delegate)
  1. Francis Smith
    1. (4th year as delegate)
  1. Daniel Veiga

2018-2019          (2nd year as delegate)

†Elected Annually; Allowed to serve a maximum of six years