Posted by admin

Peoples Congregational

United Church of Christ

Complete Roster*
Officers, Boards, and Committees
for Church Year
September 1, 2013–August 31, 2014

 

“Now there are varieties of gifts, but the same Spirit;
and there are varieties of service, but the same Lord;
but it is the same God who inspires them all in every one.”

—I Corinthians 12:2–6

 

 

Officers

Position

Name

1st Term

2nd Term

Notes

Moderator
(two-year term)
Yvonne Hinkson

2013–2015

Moderator-Elect
(two-year term)
James W. Jones

2013–2015

Church Clerk Carrie Tyus

2011–2014

Completing Saundra Shirley’s term

Assistant Church Clerk Josephine Wulu

2013–2016

Treasurer Franklin Hodges

2011–2014

Assistant Treasurer Orren T. Cohill, Jr.

2011–2014

Financial Secretary George Loines

2011–2014

Assistant Financial Secretary Carolyn Veiga

2011–2014

Chief Usher John Hicks

2011–2014

Men’s Fellowship President† James Gittens

***

Women’s Fellowship President† Margaret Ginyard

***

†Elected annually

 

Church Council

Church-Wide Officers

Position

Name

Moderator Yvonne Hinkson
Moderator-Elect James W. Jones
Church Clerk Carrie Tyus
Treasurer Franklin Hodges
Financial Secretary George Loines

At-Large Members

Name

1st Term

2nd Term

Notes

Brenda Smith

2011–2014

***

Zillah Wesley

2011–2014

***

Goulda Downer

2012–2015

***

Philip Hampton

2012–2015

***

Patricia Ellis

2013–2016

***

Brenda Morris

2013–2016

Judith Howell

***

2011–2014

Jacqueline Lucas

***

2012–2015

Samuel Ewing

***

2013–2016

Organizational Representatives*

Position

Name

Board of Christian Social Action Lynda Mack & Paula Young Shelton
Board of Christian Education Cheryl Randall Thomas
Board of Deacons James Jones
Board of Trustees Steve Bullock
Council of Circles and Clubs Marie Whitaker

Ex-Officio: Rev. Dr. Michael C. Murphy (Senior Minister),
Rev. Leslie Dowdell-Cannon (Senior Associate Minister), James Gittens (Men’s Fellowship President),
Margaret Ginyard (Women’s Fellowship President), John Hicks (Chief Usher)

*Organizational Representatives are determined by election by their respective boards at the first meeting of the church year in September 2013.

 

Board of Deacons
Chair: James Jones

Primary Deacons (30)

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Kathy English-Holt

2011–2014

***

  • 2. James Moore

2011–2014

***

  • 3. Lois Sylver

2011–2014

***

  • 4. Samuel Ewing

2012–2015

***

  • 5. Diana Veiga

2012–2015

***

  • 6. Jeremy Simmons

***

2011–2014

  • 7. Francis Smith

***

2011–2014

  • 8. Arlene King-Berry

***

2012–2015

  • 9. Lise R. Stevens

***

2012–2015

  • 10. Esther Pinder

***

2013–2016

  • 11. Cynthia Prather

***

2013–2016

  • 12. Ellen Sistare

***

2013–2016

  • 13. Charles Stewart

***

2013–2016

  • 14. Lisa Beth Hill

2009–2012

***

Inactive

  • 15. Virginia Spencer

2009–2012

***

Inactive

  • 16. Patricia E. Kum-Anthony

***

2009–2012

Inactive

  • 17. Franklin Westbrook

***

2010–2013

Inactive

 

 

Senior Deacons (no limit)

Name

Notes

  • 1. Nathaniel Adams, Jr.
  • 2. Georgiana Baird
  • 3. Katherine Bates
  • 4. Michele Bonhomme
  • 5. Maureen Butts
  • 6. Wil Cassell
  • 7. Goulda Downer
  • 8. YaVonne DuBose
  • 9. Jean Hicks
  • 10. Geneva Hudson
  • 11. Cherie Jackson
  • 12. Isaac Jackson
  • 13. Etta Rose Jones
  • 14. Jacqueline Jones
  • 15. James Jones
  • 16. Ethel Kum
  • 17. Harold G. Logan
  • 18. James Mack
  • 19. Camille Mosley – Inactive
  • 20 . James Pierce
  • 21. Anne Pruitt-Logan
  • 22. O. Janet Reed-Caldwell
  • 23. Keneth Reeder
  • 24. Inez Smith Reid
  • 25. Bessie Reynolds
  • 26. Clifton Reynolds
  • 27. Angela Rice
  • 28. Lillian Roane
  • 29. Mary Elizabeth Rowe
  • 30. Erica Taylor-Minor
  • 31. Inez Turner
  • 32. Marvin Tyus
  • 33. Kimberle Tyus-Anderson
  • 34. Priscilla Wallace
  • 35. William W. Wills
  • 36. Roy Wynn
  • 37. Joseph Young
  • 38. Gerald Younger

Ordained Deacons (no limit)

Name

Notes

  • 1. Robert Baird
  • 2. A. Thomas Baity
  • 3. Gladys Boyd
  • 4. Malcolm Carpenter
  • 5. Onra Dillard
  • 6. Claudette Helms
  • 7. Louis Herring
  • 8. Lucille Herring
  • 9. Robert Hill
  • 10. Wanda Hughey
  • 11. Mattie Jones
  • 12. Mary Laster
  • 13. Richard Lee
  • 14. Dorothy Loines
  • 15. George Loines
  • 16. Diane Miller
  • 17. Carrie Tyus
  • 18. Albertha Workman

 

 

Emeritus Deacons (no limit)

Name

Notes

  • 1. John L. Burrell
  • 2. Ethel Jeannette Hackney
  • 3. Prettlophine Jackson
  • 4. Mary Jarvis
  • 5. Mary Pegues
  • 6. Sarah Russell
  • 7. Lillian Thomas
  • 8. Elsie Williams

 

 

 

Board of Trustees (21)
Chair: Steve Bullock

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Steve Bullock

2011–2014

***

  • 2. Carolyn Davis

2011–2014

***

  • 3. Dawn Kum

2011–2014

***

  • 4. Brenda Banfield Smith

2012–2015

***

  • 5. Jeffery Banks

2012–2015

***

  • 6. Cheryl Benton

2012–2015

***

  • 7. Marjorie Powell

2012–2015

***

  • 8. Esther Williams Yarborough

2012–2015

***

  • 9. Vence Bonhan

2013–2016

***

  • 10. Brenda Ewing

2013–2016

***

  • 11. Nina Faulk-Knight

2013–2016

***

  • 12. James Gittens

2013–2016

***

  • 13. John Jolley

2013–2016

***

  • 14. John Wulu

2013–2016

***

  • 15. Orren T. Cohill, Jr.

***

2009–2014

  • 16. William W. Wills

***

2009–2014

  • 17. Rosetta Younger

***

2009–2014

  • 18. Wil Cassell

***

2011–2014

  • 19. George Lyons

***

2012–2015

  • 20. Ralph Neal

***

2012–2015

  • 21. Carolyn Veiga

***

2013–2016

Ex-Officio: Franklin Hodges (Treasurer), George Loines (Financial Secretary),
and Rev. Dr. Michael C. Murphy (Senior Minister)

Emeritus Trustee

  • 1. Presley Reed, Sr.

 

 

 

Board of Christian Education
(15, including 3 youth)
Chair: Cheryl Randall Thomas

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Robert Hendricks

2012–2015

***

  • 2. Keith Jackson

2012–2015

***

  • 3. Diana Haines Walton

2012–2015

***

  • 4. Gail Whitley

2012–2015

***

  • 5. Robina Barlow

2013–2016

***

  • 6. Daviryne Driscoll-McNeill

2013–2016

***

  • 7. Natasha DuBois

2013–2016

***

  • 8. Michelle Gill

2013–2016

***

  • 9. Jenel Wyatt

2013–2016

***

  • 10. Cheryl Randall Thomas

***

2013–2016

  • 11. Vacant
  • 12. Vacant
  • 13. Eric “Ricky” Washington

2011–2014

***

Youth; finishing
Dennis McCall’s term

  • 14. Maya Sullivan

***

2011–2014

Youth; finishing
Rhonda Mitchell’s term

  • 15. Alyia Shipp

***

2011–2014

Youth; finishing
Rhonda McCall’s term

*2 more adults

*Adjustments necessary

 

 

 

Board of Christian Social Action (12)
Co-Chairs: Lynda Mack/Paula Young Shelton

Name

1st Term

2nd Term

Notes

1.Vivian Jackson

2011–2014

***

2.Sandra Robinson*

2011–2014

***

3.Veronica Banks-Lee

2012–2015

***

4.Audrey Hendricks

2013–2016

***

5.Diane Kern

2013–2016

***

6.PJ Green Young

2013–2016

***

7.Diane Miller

***

2012–2015

8.James Mack

***

2013–2016

9.Lynda Mack

***

2013–2016

10.Louise Martin

***

2013–2016

11.Paula Young Shelton

***

2013–2016

12.Jean Tate

***

2013–2016

*Adjustments necessary.

 

 

Music & Arts Committee (12)
Chair: Helen Flagg

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Kathy English-Holt

2012–2015

***

  • 2. Patricia Faggett

2011–2014

***

  • 3. Stephanie Goode-Smith

2011–2014

***

  • 4. JoAnn Horne

2011–2014

***

  • 5. Arlene King-Berry

2012–2015

***

  • 6. Hildred Roach-Stafford

2012–2015

***

  • 7. Onra Dillard

2013–2016

***

  • 8. Jeremy Simmons

2013–2016

***

  • 9. Gwendolyn Pla

***

2011–2014

  • 10. Helen S. Flagg

***

2012–2015

  • 11. Joan J. Stanley

***

2012–2015

  • 12. Florence Bowers

***

2013–2016

Ex-Officio: Clyde Parker (Minister of Music)

 

 

 

Evangelism & Outreach Committee (15)
Chair: Ellen Sistare

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Nina Faulk-Knight

2011–2014

***

  • 2. Earlene Jenkins

2012–2015

***

  • 3. Michael Jackson

2012–2015

***

  • 4. Wilbur Jackson

2012–2015

***

  • 5. Andre Kearns

2012–2015

***

  • 6. Gerald Younger

2012–2015

***

  • 7. Precious Murchison

2013–2016

***

  • 8. Conchita Boddie

***

2011–2014

  • 9. Martha Bradley

***

2011–2014

  • 10. Linda Henderson

***

2011–2014

  • 11. Lucille Herring

***

2011–2014

  • 12. Merlyn Crandon-Enyi

***

2013–2016

  • 13. Ellen Sistare

***

2013–2016

  • 14. Sonia Swayze

***

2013–2016

  • 15. Vacant

2013–2016

***

 

 

 

Scholarship Committee (12)
Chair: James Gittens

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Jeanann Watson

2011–2014

***

  • 2. James Gittens

2012–2015

***

  • 3. Janet McCormick

2012–2015

***

  • 4. Maureen Sullivan

2012–2015

***

Completing unexpired term for Caleb Bess
  • 5. Isadora Wills

2012–2015

***

  • 6. Karlene Baddy

2013–2016

***

  • 7. Robina Barlow

2013–2016

***

  • 8. Sybil Hammond

2013–2016

***

  • 9. Gail Shipp

2013–2016

***

  • 10. June Jeffries

***

2011–2014

  • 11. Janet C. Pegues

***

2011–2014

  • 12. Ernest Wyatt

***

2011–2014

Completing unexpired term for Pat Turner

 

 

 

Delegates to the Central Atlantic Conference, Potomac Association, and Council of Churches of Greater Washington
(4-based on membership of the church*)
Chair to be elected: ______________________________

Name

1st Term

2nd Term

Notes

  • 1. Walter Faggett

2011–2014

***

  • 2. Zillah Wesley

***

2011–2014

  • 3. Arlene King-Berry

***

2013–2016

  • 4. Charles Stewart

***

2013–2016

*Number determined by size of congregation. Check each year.