Posted by admin

Peoples Congregational United Church of Christ

Complete Roster* (*Source: Nominating Committee)

Officers, Boards, and Committees for
Church Year September 1, 2015–August 31, 2016

“Now there are varieties of gifts, but the same Spirit; and there are varieties of service, but the same Lord; but it is the same God who inspires them all in every one.” —I Corinthians 12:2–6

Officers

Position Name 1st Term 2nd Term Notes
Moderator
(two-year term)
Robert Veiga 2015-2017 ***
Moderator-Elect
(two-year term)
VACANT 2015-2017 ***
Church Clerk Andrea Bullock 2014-2017 ***
Assistant Church Clerk VACANT ***
Treasurer Brenda Ewing 2015-2018 ***
Assistant Treasurer VACANT ***
Financial Secretary Orren T. Cohill, Jr. 2014-2017 ***
Assistant Financial Secretary Carolyn Veiga *** 2014-2017
Chief Usher John Hicks *** 2014-2017
Men’s Fellowship President† James Gittens ***
Women’s Fellowship President† June Jeffries ***

†Elected annually

 

Church Council

Church-Wide Officers

Position Name
Moderator Robert Veiga
Moderator-Elect VACANT
Church Clerk Andrea Bullock
Treasurer Brenda Ewing
Financial Secretary Orren T. Cohill, Jr.

At-Large Members

Name 1st Term 2nd Term Notes
Goulda Downer *** 2015-2018
Helga Baskett-Tippett 2015-2018 ***
Patricia Ellis 2013-2016 ***
Brenda Morris 2013-2016 ***
Stacie Lee Banks 2014-2017 ***
Jackie Greene 2014-2017 ***
Diana Haines-Walton 2015-2018 ***
Samuel Ewing *** 2013-2016
Brenda Smith *** 2014-2017

Organizational Representatives*

Position Name
Board of Christian Social Action Lynda Mack & Paula Young Shelton
Board of Christian Education Cheryl Randall Thomas
Board of Deacons Jeremy Simmons
Board of Trustees Brenda Banfield Smith
Council of Circles and Clubs Marie Whitaker

 

Ex-Officio: Rev. Leslie Dowdell-Cannon, (Acting Senior Minister),

James Gittens (Men’s Fellowship President),
June Jeffries (Women’s Fellowship President), John Hicks (Chief Usher)

*Organizational Representatives are determined by election by their respective boards at the first meeting of the church year in September 2015

Board of Deacons

Chair: Jeremy Simmons

Primary Deacons (30)

Name 1st Term 2nd Term Notes
1.   Lisa Beth Hill 2009-2012 *** Inactive
2.   Virginia Spencer 2009-2012 *** Inactive
3.   Samuel Ewing *** 2015-2018
4.   Diana Veiga *** 2015-2018
5.   Patricia E. Kum-Anthony *** 2009-2012 Inactive
6.   Franklin Westbrook *** 2010-2013 Inactive
7.   Donald Brown 2015-2018 ***
8.   Monique Neal 2015-2018 ***
9.   Esther Pinder *** 2013-2016
10. Cynthia Prather *** 2013-2016
11. Ellen Sistare *** 2013-2016
12. Charles Stewart *** 2013-2016
13. James Moore *** 2014-2017
14. Lois Sylver *** 2014-2017
15. Kenneth Parker 2015-2018 ***
16. Christine Rowe 2015-2018 ***

Senior Deacons (no limit)

Name Notes
  1.   Nathaniel Adams, Jr.
  2.   Georgiana Baird
  3.   Katherine Bates
  4.   Michele Bonhomme
  5.   Maureen Butts
  6.   Goulda Downer
  7.   YaVonne DuBose
  8.   Jean Hicks
  9.   Geneva Hudson
10.   Cherie Jackson
11.   Isaac Jackson
12.   Etta Rose Jones
13.   Jacqueline Jones
14.   James Jones
15.   Ethel Kum
16.   James Mack
17.   Camille Mosley Inactive
18.   O. Janet Reed-Caldwell Inactive
19.   Keneth Reeder
20.   Inez Smith Reid
21.   Bessie Reynolds
22.   Clifton Reynolds
23.   Angela Rice
24.   Lillian Roane
25.   Mary Elizabeth Rowe
26.   Jeremy Simmons
27.   Francis Smith
28.   Erica Taylor-Minor
29.   Inez Turner
30.   Marvin Tyus
31.   Kimberle Tyus-Anderson
32.   Priscilla Wallace
33.   William W. Wills
34.   Roy Wynn
35.   Joseph Young
36.   Gerald Younger
37.   Arlene King-Berry
38.   Lise Stevens
39.

Ordained Deacons (no limit)

Name Notes
  1.   Robert Baird
  2.   A. Thomas Baity
  3.   Gladys Boyd
  4.   Malcolm Carpenter
  5.   Onra Dillard
  6.   Claudette Helms
  7.   Louis Herring
  8.   Lucille Herring
  9.   Robert Hill
10.   Wanda Hughey
11.   Mattie Jones
12.   Mary Laster
13.   Richard Lee
14.   George Loines
15.   Diane Miller
16.   Carrie Tyus
17.   Albertha Workman

Emeritus Deacons (no limit)

Name Notes
  1.   John L. Burrell Deceased
  2.   Ethel Jeannette Hackney Deceased
  3.   Prettlophine Jackson Deceased
  4.   Mary Jarvis
  5.   Anne Pruitt Logan
  6.   Harold Logan
  7.   Mary Pegues Deceased
  8.   James Pierce
  9.   Sarah Russell
10.   Lillian Thomas
11.   Elsie Williams
12.   Robert Baird
13.   Dorothy Loines

Board of Trustees (21)
Chair: Brenda Banfield Smith

Name 1st Term 2nd Term Notes
  1.   Jeffery Banks *** 2015-2018
   2.  Wilbur Jackson 2015-2018 ***
   3.  Brenda Banfield Smith *** 2015-2018
   4.  Esther Williams Yarborough *** 2015-2018
   5.  Steven Bullock 2013-2016 *** Completing Vence Bonham’s term
   6.  Frankie Crosby 2015-2018 ***
   7.  Nina Faulk-Knight 2013–2016 ***
   8.  James Gittens 2013-2016 ***
   9.  John Jolley 2013-2016 ***
10.  Batina Will Washington 2013-2016 *** Completing John Wulu’s term
11.  Earlene Jenkins 2014-2017 ***
12.  Brenda Jones 2014-2017 ***
13.  James Mack 2014-2017 ***
14.  Judith Howell 2014-2017 ***
15.  Inez Smith Reid 2014-2017 ***
16.  Helga Baskett-Tippett 2015-2018 ***
17.  Stephen DeBose 2015-2018 ***
18.  Carolyn Veiga *** 2013-2016
19.  Rosetta Younger *** 2014-2017 Completing Carolyn Davis’ term
20.  Dawn Kum *** 2014-2017
21.  Careina Williams 2015-2018 ***

 

Ex-Officio: Brenda Ewing (Treasurer), Orren T. Cohill, Jr. (Financial Secretary),
and Rev. Leslie Dowdell-Cannon (Acting Senior Minister)

 

Emeritus Trustee

  1. Presley Reed, Sr.

Board of CHRISTIAN EDUCATION
(15, including 3 youth)
Chair: Cheryl Randall Thomas

Name 1st Term 2nd Term Notes
  1.   Robert Hendricks *** 2015-2018
  2.   Jena Jolley 2015–2018 ***
  3.   Robina Barlow 2013–2016 ***
  4.   Daviryne Driscoll-McNeill 2013–2016 ***
  5.   Natasha DeBose 2013–2016 ***
  6.   Michelle Gill 2013–2016 ***
  7.   Sheryl Washington 2014–2017 ***
  8.   Zarie Nabinett 2015–2018 *** Youth
  9.   Maya Sullivan 2014–2017 *** Youth
 10.   Jason Bowie 2015–2018 *** Youth
 11.  Cheryl Randall Thomas *** 2013-2016
 12. VACANT
  14. VACANT
  15. VACANT
  16. VACANT

Board of Christian Social Action (12)
Co-Chairs: Lynda Mack & Paula Young Shelton

Name 1st Term 2nd Term Notes
     1.     Veronica Banks-Lee *** 2015-2018
     2.     Audrey Hendricks 2013-2016 ***
     3.     Diane Kern 2013-2016 ***
     4.     PJ Green Young 2013-2016 ***
     5.     Joseph McCormick 2014-2017 ***
     6.     Desiree French 2015-2018 ***
     7.     Lynda Mack *** 2013-2016
     8.     Louise Martin *** 2013-2016
     9.     Paula Young Shelton *** 2013-2016
  10.     Jean Tate *** 2013-2016
  11.     Cynthia Robbins-Green 2015-2018 ***
  12. VACANT

Music & Arts Committee (12)
Chair: Hildred Roach-Stafford

Name 1st Term 2nd Term Notes
   1.  Arlene King-Berry *** 2015-2018
   2.  Hildred Roach-Stafford *** 2015-2018
   3.  Onra Dillard 2013-2016 ***
   4.  Jeremy Simmons 2013-2016 ***
   5.  Tom Bland 2014-2017 ***
   6.  Toni Robinson 2014-2017 ***
   7.  Gail Whitley 2014-2017 ***
   8.  Ruth Hodges 2015-2018 ***
   9.  Florence Bowers *** 2013-2016
  10.  JoAnn Horne *** 2014-2017
  11. VACANT
  12. VACANT

 

Ex-Officio: Clyde Parker (Minister of Music)

 

Evangelism & Outreach Committee (12)
Chair: Ellen Sistare

Name 1st Term 2nd Term Notes
   1.  Lise Stevens 2015-2018 ***
   2.  Wilbur Jackson *** 2015-2018
   3.  Gerald Younger *** 2015-2018
   4.  Precious  Murchison 2013-2016 ***
   5.  Andrea Bullock 2014-2017 ***
   6.  Merlyn Crandon-Enyi *** 2013-2016
   7.  Ellen Sistare *** 2013-2016
   8.  Sonia Swayze *** 2013-2016
   9. VACANT
  10. VACANT
  11. VACANT
  12. VACANT

Scholarship Committee (12)
Chair: Robina Barlow

Name 1st Term 2nd Term Notes
  1.   Carol Gardner 2015-2018 ***
  2.   Janet McCormick *** 2015-2018
  3.   Maureen Sullivan *** 2015-2018
  4.   Isadora Wills *** 2015-2018
  5.   Karlene Baddy 2013-2016 ***
  6.   Robina Barlow 2013-2016 ***
  7.   Sybil Hammond 2013-2016 ***
   8.  Arlene King Berry 2013-2016 *** Completing Gail Shipp’s term
   9.  Stacie Banks 2014-2017 ***
 10.  Gwendolyn Pla 2014-2017 ***
 11.  Carolyn Williams 2014-2017 ***
 12.  Daniel Veiga 2015-2018 ***

 

Delegates to the Central Atlantic Conference, Potomac Association, and Council of Churches of Greater Washington
(4-based on membership of the church*)

Chair to be elected: ______________________________

Name 1st Term 2nd Term Notes
  1.   Francis Smith 2014-2017 ***
  2.   Diana Veiga 2014-2017 ***
  3.   Arlene King-Berry *** 2013-2016
  4.   Charles Stewart *** 2013-2016

 

*Number determined by size of congregation. Check each year.