Posted by admin

Peoples Congregational United Church of Christ

Complete Roster

Officers, Boards, Committees, and Delegates for Church Year

September 1, 2019-August 31, 2020

 

Church Officers

Position

Name

1st Term

2nd Term

Moderator (Two-year term)

Robert Hendricks

2018-2020

N/A

Moderator-Elect (Two-year term)

Dawn Kum

2018-2020

N/A

Church Clerk

Carol Hamilton

2017-2020

***

Assistant Church Clerk

Merlon Crandon-Enyi

2017-2020

 

Treasurer

Brenda Ewing

 

2018-2021

Assistant Treasurer

Carolyn Veiga

2017-2020

 

Financial Secretary

Orren T. Cohill, Jr.

 

2017-2020

Assistant Financial Secretary

Jean Tate

2017-2020

 

Chief Usher

John Hicks

2018-2021

 

Men’s Fellowship President

James Gittens

 

N/A

Women’s Fellowship President

June Jeffries

 

N/A

†Elected Annually

Church Council At-Large Members (9 Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Jackie Greene

2017-2020

 

2. Yvonne Davis Smith

2017-2020

 

3. Marie Whitaker

2017-2020

 

4. Janet McCormick

2018-2021

 

5. Esther Williams Yarborough

2018-2021

 

6. Bettye Topps

2018-2020 (Completing Bryan Thomas’s 1st term)

 

7. Helga Basket Tippett

 

2018-2021

8. Janet C. Pegues

2019-2022

 

9. Diana Veiga

2019-2022

 

 

 

 

 

 

Name

1st Term

2nd Term

1. Katherine Bates

 

2019-2022

2. Hampton Cross

 

2019-2022

3. Sharon Moss

 

2019-2022

4. Judith Howell

 

2017-2020

5. Earlene Jenkins

 

2017-2020

6. Brenda Jones

 

2017-2020

7. James Mack

 

2017-2020

8. Inez Smith Reid

 

2017-2020

9. Agnes Powell

2018-2020 (Completing  Bryan Thomas  1’st term)

 

10. Walter Faggett

2018-2021

 

11. Laura Minor

2018-2021

 

12. Arlene King Berry

2018-2021

 

 

13. Cynthia Robbins Greene

2018-2021

 

14. Frankie Crosby

2018-2021

 

15. Stephen DeBose

 

2018-2021

16. Wilbur Jackson

 

2018-2021

17. Careina Williams

 

2018-2021

18. Louise Doss Martin

2019-2022

 

19. VACANT

 

2018-2020 (Resigned H. Tippettone  year remains)

20. VACANT

 

 

21. VACANT

 

 

Board of Trustees (21 Members)

 

 

 

Board of Christian Education (9 Adult, 3 Youth Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Tatriana Parker

 

2019-2022

2. Diana Haines Walton

2019-2022

 

3. Maureen Sullivan

2019-2022

 

4. Nikki Clifton

2017-2020

 

5. Imani Allen (Youth)

2017-2020

***

6. Jaylen Barnes (Youth)

2017-2020

 

7. Jena Jolley

 

2018-2021

8. VACANT (Adult)

 

 

9. VACANT (Adult)

 

 

10. VACANT (Adult)

 

 

11. VACANT (Adult) (Complete Imani Hinkson 2016-2019 term)

 

 

12. VACANT – Unfilled Youth for Zarie Nabinett2015-2018

 

 

 

 

Board of Christian Social Action (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Debra Long-Doyle

2017-2020

***

2. Lynda Mack

2017-2020

***

3. Joseph McCormick

 

2017-2020

4. Paula Young Shelton

2018-2021

 

5. Terrence Stevenson

2018-2021

 

6. Vacant

2018-2020 ( To complete Jacqueline  Lucas ‘s term

 

7. VACANT

 

 

8. VACANT

 

 

9. VACANT

 

 

10. VACANT

 

 

11. VACANT

 

 

12. VACANT

 

 

 

 

 

Music and Arts Committee (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Shirley Eglen

2017-2020

 

2. Ella Gilbert

2017-2020

 

3. Jacqueline Lucas

2017-2020

 

4. Brenda Parker

2017-2020

 

5. Agnes Powell

2017-2020

 

6. Tom Bland

 

2017-2020

7. Toni Robinson

 

2017-2020

8. Gail Whitley

 

2017-2020

9. Ruth Hodges

 

2018-2021

10. Gloria Allen

2019-2022

 

11. Arlene King Berry

2019-2022

 

12. Davey Yarborough

2019-2022

 

 

 

Evangelism and Outreach Committee (9 Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Audrey Hendricks

2019-2022

 

2. Tuere Anne Marshall

2019-2022

***

3. Yvonne Davis Smith

2017-2020

 

4. Merlon Crandon-Enyi

2017-2020

 

5. Robert Veiga

2018-2021

 

6. Diana Haines Walton

2018-2021

 

7. VACANT

 

 

8. VACANT

 

 

9. VACANT

 

 

 

Scholarship Committee (12 Members)

Name

1st Term

2nd Term

1. Meka Laster

 

2019-2022

2. Lauren Fitzpatrick

2017-2020

 

3. Terrence Stevenson

2018-2021

 

4. Daniel Veiga

 

 

5. VACANT

 

2018-2021

6. VACANT

 

 

7. VACANT  )

 

2017-2020 (To complete Carolyn William’s term

8. VACANT

2018-2021(To complete Nicholas Mont’s term

 

9. VACANT

 

 

10. VACANT

 

 

11. VACANT

2018-2020 (To complete Gwendolyn Pla’s term)

 

12. VACANT

 

 

 

 

 

Delegates to the Central Atlantic Conference, Potomac Association, and Council of Churches of Greater Washington (4-based on membership of the church*)

Name

Term Length

1. Yvonne Hinkson

2019-2020         (4th year as delegate)

2. Cheryl Randall-Thomas
2019-2020 (3rd year as delegate)
3. Daniel Veiga

2019-2020          (3rd year as delegate)

4. Robert Hendricks

2019-2020        (1st year as delegate)